Opublikowano:

Ekskluzywne meble ogrodowe-na-co-zwrócić uwagę.

Urządzanie ogrodu uznać można za przysłowiową wisienkę na torcie urządzania, jednak pomimo tego że jest to jeden z ostatnich elementów to powinniśmy przyłożyć się do niego równie mocno, co do pozostałych etapów urządzania. Trudność w urządzaniu przestrzeni zewnętrznej polega na tym że uwagę musimy zwrócić zarówno na estetykę mebli, które wybieramy, jak i ich trwałość. Pamiętać musimy bowiem, że meble ogrodowe, różnią się tym od mebli np. w salonie że sprostać muszą różnym warunkom atmosferycznym. Do wyboru mamy meble ogrodowe wykonane z najróżniejszych materiałów  takich jak drewno tekowe, techno rattan, stal nierdzewna i tym podobne. Każdy z tych materiałów ma swoją specyfikę i wymaga różnego nakładu pracy, aby utrzymać go w doskonałym stanie.

  • Techno rattan – jest to materiał, który wymaga teoretyczni najmniej nakładu pracy – jednak jeżeli mamy być szczerzy (popierając naszą opinię obserwacją rynku) – jest to materiał, który bardzo szybko przechodzi na boczny tor, jeżeli chodzi o meble ogrodowe. Powodów tego jest kilka, ale jak główny zaliczyć można zalew tanich mebli, wykonanych z niskiej jakości techno rattanu  z Chin. Meble te, z pozoru wyglądają bardzo podobnie jak luksusowe meble ogrodowe, najlepszych włoskich fabryk, odbiegają jednak od nich zdecydowanie jeżeli chodzi o trwałość i surowce, które zostały wykonane do wytworzenia techno rattanu. Naszym zdaniem, kupując ekskluzywne meble ogrodowe z techno rattanu, powinniśmy liczyć się z tym, że bardzo podobne meble (mniej trwałe i może o trochę mniej dopracowanej stylistyce) będzie mógł kupić każdy, w cenie zdecydowanie niższej niż ta, którą zapłacimy my, za prawdziwe ogrodowe meble włoskie z techno rattanu wysokiej klasy.
  • Drewno tekowe – jest to materiał, na który zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy aby nasz ogród był unikalny i miał swój własny, niepowtarzalny charakter. Drewno tekowe uznawane jest od bardzo dawna, za jeden z najbardziej odpornych gatunków drewna egzotycznego. Nie bez powodu to właśnie drewno tekowe, używane było np. do produkcji statków, a później do produkcji wagonów kolejowych. Takie zastosowanie, teczyna zawdzięcza znacznej zawartości substancji oleistych, dzięki którym nie nasiąka ona wodą tak, jak inne gatunki drewna. Obecnie drewno tekowe używane jest do produkcji właśnie luksusowych mebli ogrodowych czy np. do wykładania pokładów luksusowych statków i jachtów. Warto zwrócić uwagę, że wiele polskich statków, takich jak: „Dar Młodzieży”, „Pogoria” czy „Fryderyk Chopin” mają pokłady wyłożone właśnie drewnem tekowym. Decydując się na wybór luksusowych mebli ogrodowych wykonanych z drewna tekowego, powinniśmy mieć na uwadze to że jest to materiał, który wymaga trochę więcej dbałości od właścicieli, aby na dłużej pozostał w formie takiej jak pierwszego dnia po rozpakowaniu. Po pierwsze, pamiętać powinniśmy że naturalną cechą tego gatunku drewna jest to że pokrywa się ono patyną, więc jeżeli kupimy luksusowe meble ogrodowe (bez względu czy jest to lluksusowa kanapa ogrodowa czy stół) z drewna tekowego, to nie powinniśmy martwić się tym że po pewnym czasie od wystawienia ich do ogrodu, mogą się one zacząć robić „srebrne”. Bardziej powinna nas zmartwić sytuacja, w której kupiliśmy meble z drewna tekowego, i proces ten nie wystąpi (możemy wtedy mieć podejrzenie że w rzeczywistości nie kupiliśmy mebli z drewna tekowego, tylko z jakiegoś tańszego zamiennika). Na szczęście proces ten nie jest trwały i nieodwracalny. Wystarczy że dwa razy w roku – raz na początku sezonu, i drugi raz na jego zakończenie – pokryjemy meble specjalnym olejem do drewna tekowego. Zabieg ten, powoli nam na doprowadzenie drewna tekowego do stanu zbliżonego do nowości. Podsumowując – drewno tekowe jest naszym zdaniem jednym z bardziej szlachetnych materiałów, jeżeli chodzi o wybór mebli ogrodowych. Obserwując światowe trendy, jesteśmy przekonani że zakup mebli z drewna tekowego, będzie cieszył oko przez długie lata i równie długo nie wyjdzie z mody. Jedną z naszych ulubionych firm, produkujących meble z drewna tekowego, jest włoska firma Atmosphera Italy, która opanowała obróbkę tego drewna do perfekcji.
  • Stal nierdzewna to materiał używany tylko w meblach ogrodowych z najwyższej półki. Zazwyczaj, gdy decydujemy się na metalowe meble ogrodowe, otrzymujemy meble wykonane z wysokiej jakości aluminium, malowanego proszkowo farbami, które zapewniają odporność na warunki atmosferyczne, na które będą one narażone. Niewiele firm, decyduje się na wykonywanie mebli ogrodowych ze stali nierdzewnej ponieważ jest to materiał dużo droższy i bardziej skomplikowany pod względem obróbki.Płacąc jednak wysoką cenę za takie meble, możemy być pewni że posłużą one nam na długie lata i nie będą  wymagały od właścicieli zbyt dużo „opieki”. Jedną z firm, produkujących meble ogrodowe ze stali nierdzewnej jest szwedzka firma Roshults, która od momentu powstania wyspecjalizowała się w łączeniu stali nierdzewnej, lakierowanej proszkowo z drewnem tekowym. Połączenie to wraz z minimalistyczną stylistyką produktów firmy Roshults, skutkuje kolekcją, która nie może być pomylona z niczym innym.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *